Skip to content

55 Limewood DrTrenton, NJ 08690

Built 1962

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Nov 29, 1994

Property Information

Block1991
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,800
35%
Improvement Value:$177,200
65%
Total Assessment$271,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,550+6.7%
2024$8,951+1.2%
2023$8,843+6.5%
2022$8,301+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 2887, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1962