Skip to content

21 Peter Rafferty DrTrenton, NJ 08690

Built 1985

Last Sale Price
$264,000
Last Sale Date
Mar 30, 1999

Property Information

Block2011
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
25%
Improvement Value:$299,900
75%
Total Assessment$399,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,092+6.7%
2024$13,209+1.2%
2023$13,049+6.5%
2022$12,249+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$264,000
DeedBook 3569, Page 157

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 2879, Page 251

Property Sale

SaleMulti
$141,000
DeedBook 2320, Page 555

Property Built

Built

Year Built: 1985