Skip to content

35 Newkirk AveTrenton, NJ 08629

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 4, 2005

Property Information

Block2022
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,400
27%
Improvement Value:$93,000
73%
Total Assessment$127,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,490+6.7%
2024$4,208+1.2%
2023$4,157-3.3%
2022$4,297+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920