Skip to content

205 Tuttle AveTrenton, NJ 08629

Built 1927

Last Sale Price
$203,000
Last Sale Date
Jun 1, 2017

Property Information

Block2028
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page155

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,544
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,300
19%
Improvement Value:$142,000
81%
Total Assessment$175,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,178+6.7%
2024$5,790+1.2%
2023$5,720-3.3%
2022$5,913+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$203,000

From:

To:

Sq Ft1,544DeedBook 6288, Page 985Recorded6/12/2017

Property Sale

SaleMulti
$176,511
DeedBook 4852, Page 59

Property Sale

SaleMulti
$137,900
DeedBook 3933, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1927