Skip to content

1401 Liberty StTrenton, NJ 08629

Built 1900

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Sep 18, 2007

Property Information

Block2031
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page169

Building Details

Building Class27
Description2S B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,481
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,400
25%
Improvement Value:$81,500
75%
Total Assessment$108,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,838+6.7%
2024$3,597+1.2%
2023$3,553-10.9%
2022$3,989+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 5796, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1900