Skip to content

2129 Liberty St

Trenton, NJ 08629

Built 1940

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jul 18, 2023

Property Information

Block2041
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page157

Building Details

Building Class27
Description2S B G3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,593
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,300
26%
Improvement Value:$95,300
74%
Total Assessment$128,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,532+6.7%
2024$4,248+2.2%
2023$4,157+2.7%
2022$4,047+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,593DeedBook 6530, Page 1934Recorded8/9/2023

Property Built

Built

Year Built: 1940