Skip to content

220 Camp AveTrenton, NJ 08610

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 31, 2014

Property Information

Block2048
Lot40.03
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page113

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,736
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,300
22%
Improvement Value:$193,200
78%
Total Assessment$248,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,757+6.7%
2024$8,208+6.6%
2023$7,701-3.3%
2022$7,960+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$149,800
DeedBook 3779, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 2000