Skip to content

111 Hutchinson StTrenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 9, 2013

Property Information

Block2050
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page170

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,206
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,500
26%
Improvement Value:$62,700
74%
Total Assessment$84,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,967+6.7%
2024$2,781+1.2%
2023$2,747-10.9%
2022$3,084+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930