Skip to content

110 E Franklin St

Trenton, NJ 08610

Built 2005

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Aug 18, 2022

Property Information

Block2054
Lot2.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page169

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,613
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
15%
Improvement Value:$169,900
85%
Total Assessment$199,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,044+9.1%
2024$6,457+1.2%
2023$6,379-10.9%
2022$7,161+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,613DeedBook 6496, Page 1393Recorded8/19/2022

Property Sale

SaleMulti
$120,199
DeedBook 6145, Page 579

Property Sale

SaleMulti
$324,000
DeedBook 5533, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

SaleMulti
$166,000
DeedBook 4795, Page 176