Skip to content

617 Tindall Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 14, 2005

Property Information

Block2060
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page159

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage910
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,400
23%
Improvement Value:$103,200
77%
Total Assessment$133,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,708+6.7%
2024$4,413+1.2%
2023$4,359-10.9%
2022$4,894+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$86,000
DeedBook 3215, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1952