Skip to content

1208 Chambers StTrenton, NJ 08610

Built 1910

Last Sale Date
May 2, 2024

Property Information

Block2065
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page170

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,800
20%
Improvement Value:$95,300
80%
Total Assessment$119,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,947+7.1%
2024$3,684+1.3%
2023$3,636-11.6%
2022$4,113+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1910