Skip to content

401 E Franklin St

Trenton, NJ 08610

Built 1922

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Dec 16, 2019

Property Information

Block2073
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page162

Building Details

Building Class17
Description2S F G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,400
18%
Improvement Value:$129,300
82%
Total Assessment$157,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,557+6.7%
2024$5,209+1.2%
2023$5,146-6.9%
2022$5,527+3.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$115,000
Sq Ft1,560DeedBook 6391, Page 105Recorded12/18/2019

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Built

Built

Year Built: 1922