Skip to content

426 Redfern StTrenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
May 28, 2021

Property Information

Block2076
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page162

Building Details

Building Class17
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,184
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,000
15%
Improvement Value:$159,100
85%
Total Assessment$187,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,593+6.7%
2024$6,180+5.5%
2023$5,855-11.3%
2022$6,603+3.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft2,184DeedBook 6444, Page 817Recorded6/11/2021

Property Built

Built

Year Built: 1930