Skip to content

884 S Olden AveTrenton, NJ 08610

Built 1920

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Apr 8, 2022

Property Information

Block2079
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page157

Building Details

Building Class27
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,126
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,400
25%
Improvement Value:$83,600
75%
Total Assessment$112,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,947+6.7%
2024$3,699+1.2%
2023$3,655-3.3%
2022$3,778+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
Sq Ft1,126DeedBook 6485, Page 575Recorded5/12/2022

Property Built

Built

Year Built: 1920