Skip to content

69 Irving Ct

Trenton, NJ 08610

Built 1955
Other Exempt

Last Sale Price
$159,000
Last Sale Date
Oct 12, 2017

Property Information

Block2098
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page172

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,164
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,000
22%
Improvement Value:$112,100
78%
Total Assessment$143,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$4,770-0.6%
2019$4,797+3.0%
2018$4,656-12.9%
2017$5,344+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$159,000

From:

To:

Sq Ft1,164DeedBook 6304, Page 204Recorded10/18/2017

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 6018, Page 169

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 5353, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1955