Skip to content

577 Newkirk AveTrenton, NJ 08610

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 17, 2007

Property Information

Block2129
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page166

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,688
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,900
15%
Improvement Value:$200,000
85%
Total Assessment$234,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,278+6.7%
2024$7,759+1.2%
2023$7,665-10.9%
2022$8,604+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$10,000
DeedBook 5201, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1920