Skip to content

Bacon Ave(Block 2132 Lot 16.02)Trenton, NJ 08610

Vacant Land
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Nov 18, 2025

Property Information

Block2132
Lot16.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page168

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$113,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,982+6.7%
2024$3,732+1.2%
2023$3,687-3.3%
2022$3,811+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 6612, Page 281Recorded12/8/2025

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 6075, Page 509

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 5710, Page 44

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 4092, Page 95

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 3693, Page 239