Skip to content

46 Cunningham Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1912

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 17, 2019

Property Information

Block2134
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page175

Building Details

Building Class17
Description1S B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,568
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,600
23%
Improvement Value:$153,200
77%
Total Assessment$198,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,006+6.7%
2024$6,566+1.2%
2023$6,487-3.3%
2022$6,706+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 5629, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1912