Skip to content

Bacon Ave

Trenton, NJ 08610

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 28, 2005

Property Information

Block2135
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page168

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,900
96%
Improvement Value:$4,900
4%
Total Assessment$135,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,613+6.7%
2024$4,324+1.2%
2023$4,271-3.3%
2022$4,415+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 2242, Page 300