Skip to content

61 Cunningham Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
May 21, 2024

Property Information

Block2138
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page175

Building Details

Building Class10
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,600
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,100
27%
Improvement Value:$273,600
73%
Total Assessment$375,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,240+6.7%
2024$12,409+1.2%
2023$12,259-3.3%
2022$12,672+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$675,000
Sq Ft3,600DeedBook 6559, Page 411Recorded6/13/2024

Property Sale

SaleMulti
$432,000
DeedBook 5996, Page 353

Property Sale

SaleMulti
$295,000
DeedBook 5879, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1970