Skip to content

125 Hovey AveTrenton, NJ 08610

Built 2009
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1,413,200
Last Sale Date
Mar 30, 2021

Property Information

Block2140
Lot25.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page175

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,100
15%
Improvement Value:$1,598,900
85%
Total Assessment$1,889,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$66,568+6.7%
2024$62,394+114.7%
2023$29,057
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,413,200
DeedBook 6437, Page 726

Property Built

Built

Year Built: 2009