Skip to content

221 Volusia Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1935

Last Sale Price
$26,500
Last Sale Date
Feb 15, 1979

Property Information

Block2145
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page178

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,052
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,300
31%
Improvement Value:$90,900
69%
Total Assessment$132,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,659+6.7%
2024$4,367+1.2%
2023$4,314-3.3%
2022$4,459+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$26,500
DeedBook 2095, Page 414

Property Built

Built

Year Built: 1935