Skip to content

15 Sundance DriveTrenton, NJ 08619

Built 2015

Last Sale Price
$343,000
Last Sale Date
Mar 9, 2022

Property Information

Block2154
Lot12.06
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1342

Building Details

Building Class39
DescriptionROXBURY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,688
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
24%
Improvement Value:$205,800
76%
Total Assessment$270,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,543+6.7%
2024$8,945+1.2%
2023$8,836-3.3%
2022$9,134+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$343,000
Sq Ft1,688DeedBook 6479, Page 313Recorded3/24/2022

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft1,688DeedBook 6331, Page 322Recorded6/21/2018

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$280,528

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 6196, Page 988Recorded7/2/2014