Skip to content

23 Sundance DriveTrenton, NJ 08619

Built 2015

Last Sale Price
$294,303
Last Sale Date
Nov 14, 2016

Property Information

Block2154
Lot12.10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1342

Building Details

Building Class39
DescriptionROXBURY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,730
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
24%
Improvement Value:$205,800
76%
Total Assessment$270,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,543+6.7%
2024$8,945+1.2%
2023$8,836-3.3%
2022$9,134+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$294,303

From:

To:

Sq Ft1,730DeedBook 6268, Page 1418Recorded11/18/2016

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$263,410

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 6203, Page 1275Recorded10/6/2014

Property Sale

Sale
$103,525

From:

To:

DeedBook 6190, Page 469Recorded3/31/2014