Skip to content

134 Sundance DriveTrenton, NJ 08619

Built 2015

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Dec 8, 2021

Property Information

Block2154
Lot12.103
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1342

Building Details

Building Class39
DescriptionROXBURY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,730
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
25%
Improvement Value:$215,500
75%
Total Assessment$287,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,132+6.7%
2024$9,496+1.2%
2023$9,381-3.3%
2022$9,697+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft1,730DeedBook 6472, Page 677Recorded1/24/2022

Property Sale

Sale
$292,500
Sq Ft1,730DeedBook 6396, Page 1885Recorded2/12/2020

Property Sale

Sale
$308,445

From:

To:

DeedBook 6254, Page 293Recorded6/29/2016

Property Sale

Sale
$109,525

From:

To:

DeedBook 6238, Page 1277Recorded1/12/2016

Property Built

Built

Year Built: 2015