Skip to content

12 Ventana CourtTrenton, NJ 08619

Built 2015

Last Sale Price
$316,000
Last Sale Date
May 25, 2018

Property Information

Block2154
Lot12.109
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1342

Building Details

Building Class39
DescriptionROXBURY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,730
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
25%
Improvement Value:$217,900
75%
Total Assessment$289,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,216+6.7%
2024$9,575+1.2%
2023$9,459-3.3%
2022$9,778+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$316,000
DeedBook 6335, Page 1054

Property Sale

Sale
$316,000

From:

To:

Sq Ft1,730DeedBook 6335, Page 1054Recorded7/31/2018

Property Sale

Sale
$338,301

From:

To:

DeedBook 6279, Page 76Recorded3/10/2017

Property Sale

Sale
$109,525

From:

To:

DeedBook 6265, Page 831Recorded10/18/2016

Property Built

Built

Year Built: 2015