Skip to content

14 Ventana CourtTrenton, NJ 08619

Built 2015

Owner
---
Last Sale Price
$492,333
Last Sale Date
Apr 11, 2025

Property Information

Block2154
Lot12.110
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1342

Building Details

Building Class39
DescriptionROXBURY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,746
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,000
25%
Improvement Value:$216,200
75%
Total Assessment$288,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,156+6.7%
2024$9,519+1.2%
2023$9,404-3.3%
2022$9,721+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$492,333
Sq Ft1,746DeedBook 6588, Page 1636Recorded4/23/2025

Property Sale

Sale
$317,916

From:

To:

DeedBook 6256, Page 1884Recorded7/27/2016

Property Sale

Sale
$109,525

From:

To:

DeedBook 6244, Page 57Recorded3/15/2016

Property Built

Built

Year Built: 2015