Skip to content

129 Sundance DriveTrenton, NJ 08619

Built 2015

Last Sale Price
$314,220
Last Sale Date
May 27, 2016

Property Information

Block2154
Lot12.36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1342

Building Details

Building Class39
DescriptionROXBURY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,746
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
23%
Improvement Value:$217,800
77%
Total Assessment$282,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,966+6.7%
2024$9,341+1.2%
2023$9,228-3.3%
2022$9,539+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$314,220

From:

To:

DeedBook 6251, Page 474Recorded6/1/2016

Property Sale

Sale
$109,525

From:

To:

DeedBook 6235, Page 1653Recorded12/9/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015