Skip to content

18 Sundance DriveTrenton, NJ 08619

Built 2015

Owner
---
Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Aug 14, 2025

Property Information

Block2154
Lot12.45
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1342

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,604
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
23%
Improvement Value:$200,700
77%
Total Assessment$260,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,187+6.7%
2024$8,611+1.2%
2023$8,507-3.3%
2022$8,793+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,604DeedBook 6601, Page 230Recorded8/21/2025

Property Sale

Sale
$290,085

From:

To:

DeedBook 6241, Page 860Recorded2/12/2016

Property Sale

Sale
$106,525

From:

To:

DeedBook 6223, Page 1840Recorded7/23/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015