Skip to content

20 Sundance DriveTrenton, NJ 08619

Built 2015

Last Sale Price
$329,000
Last Sale Date
Sep 4, 2019

Property Information

Block2154
Lot12.46
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1342

Building Details

Building Class39
DescriptionROXBURY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,746
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
22%
Improvement Value:$211,900
78%
Total Assessment$271,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,582+6.7%
2024$8,981+1.2%
2023$8,872-3.3%
2022$9,171+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$329,000
Sq Ft1,746DeedBook 6382, Page 1661Recorded10/1/2019

Property Sale

Sale
$300,054

From:

To:

DeedBook 6241, Page 1192Recorded2/16/2016

Property Sale

Sale
$106,525
DeedBook 6223, Page 1844

Property Sale

Sale
$106,525

From:

To:

DeedBook 6223, Page 1844Recorded7/23/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015