Skip to content

38 Sundance DriveTrenton, NJ 08619

Built 2015

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Mar 18, 2022

Property Information

Block2154
Lot12.55
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1342

Building Details

Building Class39
DescriptionROXBURY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,604
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
23%
Improvement Value:$200,700
77%
Total Assessment$260,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,187+6.7%
2024$8,611+1.2%
2023$8,507-3.3%
2022$8,793+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,604DeedBook 6480, Page 1911Recorded4/6/2022

Property Sale

Sale
$291,797

From:

To:

DeedBook 6215, Page 568Recorded4/6/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$103,525

From:

To:

DeedBook 6204, Page 121Recorded10/9/2014