Skip to content

60 Sundance DriveTrenton, NJ 08619

Built 2015

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 10, 2024

Property Information

Block2154
Lot12.66
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1342

Building Details

Building Class39
DescriptionROXBURY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,730
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
22%
Improvement Value:$210,800
78%
Total Assessment$270,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,543+6.7%
2024$8,945+1.2%
2023$8,836-3.3%
2022$9,134+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6556, Page 1379

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft1,730DeedBook 6524, Page 970Recorded5/30/2023

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$279,620

From:

To:

DeedBook 6210, Page 1259Recorded1/15/2015

Property Sale

Sale
$103,525

From:

To:

DeedBook 6199, Page 351Recorded8/5/2014