Skip to content

84 Sundance DriveTrenton, NJ 08619

Built 2015

Last Sale Price
$308,000
Last Sale Date
Aug 22, 2018

Property Information

Block2154
Lot12.78
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1342

Building Details

Building Class39
DescriptionROXBURY-A
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,730
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
26%
Improvement Value:$209,600
74%
Total Assessment$281,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,924+6.7%
2024$9,301+1.2%
2023$9,189-3.3%
2022$9,498+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$308,000

From:

To:

Sq Ft1,730DeedBook 6339, Page 974Recorded8/29/2018

Property Sale

Sale
$299,990

From:

To:

DeedBook 6238, Page 1326Recorded1/12/2016

Property Sale

Sale
$106,525

From:

To:

DeedBook 6216, Page 821Recorded4/21/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015