Skip to content

86 Sundance DriveTrenton, NJ 08619

Built 2015

Last Sale Price
$288,630
Last Sale Date
Oct 19, 2015

Property Information

Block2154
Lot12.79
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1342

Building Details

Building Class39
DescriptionROXBURY-C
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,746
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
25%
Improvement Value:$213,400
75%
Total Assessment$285,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,058+6.7%
2024$9,427+1.2%
2023$9,313-3.3%
2022$9,627+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$288,630

From:

To:

DeedBook 6235, Page 227Recorded12/1/2015

Property Sale

Sale
$106,525

From:

To:

DeedBook 6216, Page 817Recorded4/21/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015