Skip to content

124 Sundance DriveTrenton, NJ 08619

Built 2015

Last Sale Price
$412,000
Last Sale Date
May 24, 2023

Property Information

Block2154
Lot12.98
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1342

Building Details

Building Class39
DescriptionROXBURY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,746
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
25%
Improvement Value:$216,200
75%
Total Assessment$288,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,156+6.7%
2024$9,519+1.2%
2023$9,404-3.3%
2022$9,721+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$412,000
Sq Ft1,746DeedBook 6524, Page 1039Recorded5/31/2023

Property Sale

Sale
$314,990

From:

To:

DeedBook 6258, Page 1390Recorded8/15/2016

Property Sale

Sale
$109,525

From:

To:

DeedBook 6238, Page 1273Recorded1/12/2016

Property Built

Built

Year Built: 2015