Skip to content

98 Hummingbird DrTrenton, NJ 08690

Built 1999

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Sep 29, 2021

Property Information

Block2167.01
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1431

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,676
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,300
26%
Improvement Value:$185,800
74%
Total Assessment$252,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,884+6.7%
2024$8,327+1.2%
2023$8,226+6.5%
2022$7,722+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,676DeedBook 6467, Page 587Recorded12/13/2021

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,676DeedBook 6201, Page 1324Recorded9/8/2014

Property Sale

Sale
$194,358
DeedBook 3966, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1999