Skip to content

157 Meadowlark DrTrenton, NJ 08690

Built 2000

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Oct 19, 2021

Property Information

Block2167.01
Lot129
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1431

Building Details

Building Class28
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,313
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,800
34%
Improvement Value:$127,100
66%
Total Assessment$193,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,833+6.7%
2024$6,405+1.2%
2023$6,327+6.5%
2022$5,939+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,313DeedBook 6461, Page 276Recorded10/20/2021

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 6158, Page 164

Property Sale

Sale
$289,000
DeedBook 5400, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$132,900
DeedBook 3702, Page 8