Skip to content

167 Meadowlark DrTrenton, NJ 08690

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 20, 2018

Property Information

Block2167.01
Lot134
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1431

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,313
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,600
32%
Improvement Value:$148,600
68%
Total Assessment$217,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,404+6.9%
2024$6,924+1.3%
2023$6,837+6.8%
2022$6,403+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5957, Page 129

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 5385, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$137,455
DeedBook 3700, Page 271