Skip to content

185 Meadowlark DrTrenton, NJ 08690

Built 2000

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Feb 6, 2024

Property Information

Block2167.01
Lot143
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1431

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,313
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,600
32%
Improvement Value:$148,900
68%
Total Assessment$217,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,415+6.9%
2024$6,934+1.3%
2023$6,847+6.8%
2022$6,412+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,313DeedBook 6548, Page 1265Recorded2/8/2024

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$134,539
DeedBook 3706, Page 22