Skip to content

193 Meadowlark DrTrenton, NJ 08690

Built 2000

Last Sale Price
$273,000
Last Sale Date
Mar 28, 2021

Property Information

Block2167.01
Lot147
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1431

Building Details

Building Class28
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,313
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,800
34%
Improvement Value:$132,600
66%
Total Assessment$199,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,027+6.7%
2024$6,586+13.0%
2023$5,827+7.1%
2022$5,439+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$273,000
Sq Ft1,313DeedBook 6437, Page 368Recorded4/9/2021

Property Sale

Sale
$142,110
DeedBook 4007, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 2000