Skip to content

90 Hummingbird DrTrenton, NJ 08690

Built 1999

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Sep 9, 2014

Property Information

Block2167.01
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1431

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,676
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,300
26%
Improvement Value:$187,300
74%
Total Assessment$253,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,937+31.2%
2024$6,814+1.2%
2023$6,732-13.3%
2022$7,768+25.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 6202, Page 1617

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,676DeedBook 6202, Page 1617Recorded9/23/2014

Property Sale

Sale
$166,305
DeedBook 3915, Page 28

Property Sale

Sale
$184,349
DeedBook 3676, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1999