Skip to content

236 Meadowlark DrTrenton, NJ 08690

Built 2000

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jul 28, 2023

Property Information

Block2167.01
Lot196
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1431

Building Details

Building Class28
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,335
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,200
34%
Improvement Value:$132,500
66%
Total Assessment$200,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,073+10.9%
2024$6,379+1.3%
2023$6,299+6.8%
2022$5,897+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,335DeedBook 6530, Page 387Recorded8/2/2023

Property Sale

Sale
$155,376
DeedBook 4118, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 2000