Skip to content

80 Hummingbird DrTrenton, NJ 08690

Built 1999

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Sep 14, 2018

Property Information

Block2167.01
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1431

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,676
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,300
26%
Improvement Value:$195,600
74%
Total Assessment$264,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,335+6.7%
2024$8,750+1.2%
2023$8,644+6.5%
2022$8,114+7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,676DeedBook 6345, Page 1549Recorded10/23/2018

Property Sale

Sale
$198,022
DeedBook 3847, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1999