Skip to content

64 Hummingbird DrTrenton, NJ 08690

Built 1999

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jan 16, 2012

Property Information

Block2167.01
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1431

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,662
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,300
27%
Improvement Value:$180,200
73%
Total Assessment$246,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,687+6.7%
2024$8,142+1.2%
2023$8,043+6.5%
2022$7,550+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 6137, Page 933

Property Sale

Sale
$161,814
DeedBook 3727, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1999