Skip to content

40 Hummingbird DrTrenton, NJ 08690

Built 1999

Owner
---
Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Apr 28, 2025

Property Information

Block2167.01
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1431

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,563
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,300
24%
Improvement Value:$212,000
76%
Total Assessment$278,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,807+6.7%
2024$9,192+1.2%
2023$9,081+6.5%
2022$8,524+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft1,563DeedBook 6592, Page 1340Recorded6/4/2025

Property Sale

Sale
$276,000
DeedBook 4547, Page 200

Property Sale

Sale
$195,998
DeedBook 3940, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1999