Skip to content

24 Hummingbird DrTrenton, NJ 08690

Built 1999

Last Sale Price
$181,498
Last Sale Date
Jan 18, 2000

Property Information

Block2167.01
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1431

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,662
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,400
27%
Improvement Value:$182,400
73%
Total Assessment$248,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,518+6.9%
2024$7,968-1.9%
2023$8,118+6.5%
2022$7,621+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$181,498
DeedBook 3757, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1999