Skip to content

12 Hummingbird DrTrenton, NJ 08690

Built 1999

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jan 4, 2022

Property Information

Block2167.01
Lot49
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1431

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,662
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,800
28%
Improvement Value:$181,700
72%
Total Assessment$251,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,863+6.7%
2024$8,307+1.2%
2023$8,206+6.5%
2022$7,703+2.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft1,662DeedBook 6479, Page 319Recorded3/24/2022

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,662DeedBook 6203, Page 1645Recorded10/7/2014

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 6121, Page 988

Property Sale

Sale
$167,336
DeedBook 3796, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1999