Skip to content

37 Meadowlark DrTrenton, NJ 08690

Built 2000
Other Exempt

Last Sale Price
$237,900
Last Sale Date
Sep 24, 2018

Property Information

Block2167.01
Lot72
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1431

Building Details

Building Class28
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,335
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,800
34%
Improvement Value:$131,300
66%
Total Assessment$200,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$5,295+2.9%
2019$5,147+1.8%
2018$5,054-11.3%
2017$5,700+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$237,900

From:

To:

Sq Ft1,335DeedBook 6343, Page 144Recorded10/1/2018

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook 6016, Page 974

Property Sale

Sale
$127,888
DeedBook 3745, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 2000