Skip to content

59 Meadowlark DrTrenton, NJ 08690

Built 1999

Last Sale Price
$298,500
Last Sale Date
Apr 23, 2021

Property Information

Block2167.01
Lot82
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1431

Building Details

Building Class28
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,418
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,200
33%
Improvement Value:$135,500
67%
Total Assessment$203,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,178+6.7%
2024$6,728+1.2%
2023$6,647+6.5%
2022$6,239+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$298,500
Sq Ft1,418DeedBook 6439, Page 1367Recorded5/3/2021

Property Sale

Sale
$170,193
DeedBook 3762, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1999