Skip to content

73 Meadowlark DrTrenton, NJ 08690

Built 2000

Last Sale Price
$144,894
Last Sale Date
Jul 28, 2000

Property Information

Block2167.01
Lot89
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1431

Building Details

Building Class28
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,200
34%
Improvement Value:$131,000
66%
Total Assessment$198,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,735+7.0%
2024$6,297+1.3%
2023$6,217+6.8%
2022$5,821+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$144,894
DeedBook 3909, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 2000